Hodočašće u Mariazell

Zorom ranom odmah poslije mise jutarnje, odnosno zornice, (zvuči kao stih jedne pjesme), konvoj od 3 autobusa sa 154 hodočasnika, ispred naše župske crkve, uputio se put najvećega austrijskog svetišta Mariazell. Brzo prešavši granicu (za živo čudo!?) i još brže ono malo Dežele, eto nas u Štajerskoj. Vrijeme dobro, bez padalina, cesta suha, samo vrhovi planina bijeli… Iiii tamo negdje blizu Kapfenberga skrećemo u planine, vozimo se zavojitim cestama, uzivamo u predivnom krajoliku jezera i potoka, idiličnim malim mjestima, lijepo uređenima  (i naseljenima)… stižemo do našeg odredišta u prodolini alpa, do malog gradića i velike duhovne oaze Austrije i Europe.

Grad je zaogrnut božićnim ugođajem lijepih i radosnih tonova božićnih skladbi, drvenih kućica iz kojih isparavaju razni napici, parada pijanstva i kiča rekao je netko! Ali, nije tako! Ima toga adventskoga folklora, ali sve je nekako lijepo, uredno, spokojno, dostojanstveno… Penjemo se prema svetištu, trobrodnoj renesansno-gotičko-baroknoj bazilici… upravo je sveta misa na njemačkom jeziku… daljnji dojmovi su svačiji osobni.

U povratku se zaustavljamo u Grazu. Vrlo optimistično je bilo planirati parkirati tamo negdje kod Kulturhausa, u samom centru… a kad ono… milijun ljudi preplavilo grad!! Tramvaj se jedva probija svojom rutom, i samo je Božje čudo da ne pobere koju veselu grupu, čini se naših ljudi najprije. Gotovo 80% je autobusa iz Hrvatske ili Bosne i Hercegovine. I, zamislite, gotovo odmah na početku toga siiiiilnoga blještavila lampica i borova, ukrasa i inih maštovitih izričaja… vidimo Jaslice !!! Zamislite, našlo se mjesta i za jaslice u tom adventskom sajmu i vašaru! Ajde neka, Bogu hvala, bar će nekoj mondenoj i duhovno usahloj duši, bar za trenutak sugerirati zbog čega, odnosno zbog Koga bi trebao biti sav taj umjetnički izričaj, svo to kićenje, pjevanje, svečanosti, slavlja… Možda mali Isus ipak ima šanse opstati usprkos svim adventskim dekoraterima/skrivačima Isusa!?

Osvijetljenim mostovima preko Mure, s jednom grupom mladih dolazimo do crkve franjevaca konventualaca Mariahilf. Moli se krunica, izlaže se Presveto… Molimo: Gospodine, ne dopusti da nam advent ne postane samo bajkovita priča iz davnih vremena; ne daj da nam tu najradosniju vijest Utjelovljenja Tvoga Sina, pričaju djede mrazovi i razvlače sobovi. Mariahilf.


Mariazell je grad u austrijskoj pokrajini Štajerskoj, poznato hodočasničko i zimsko odredište. Grad je smješten 143 km od Graza, u dolini Salza, usred sjevernih Štajerskih Alpa. U blizini grada nalazi se alpsko jezero Erlaufsee.

Mariazell je najvažnije hodočasničko mjesto u Austriji i također ima veliko značenje za katolike iz susjednih istočnih zemalja. To je svetište posvećeno Djevici Mariji, ističe se Marijin kip, isklesan u lipovom drvu. Papa Benedikt XVI. posjetio je 2007. godine Mariazell povodom 850. obljetnice osnutka svetišta.

Sveta Marija – Velika Majka Austrije u Mariazellu

Opat benediktinskog samostana Sveti Lamber Otkar poslao je 1157. redovnika Magnusa na područje Mariazell, što je pripadalo samostanu. Taj se redovnik trebao pobrinuti za potrebe ljudi koji tamo žive. S dopuštenjem opata mogao je ponijeti sa sobom svoj ručni rad, izrezbareni kip od drveta lipe dužine 47 centimetara što predstavlja Majku Božju sa Djetetom Isusom u rukama. U večernjim satima 21. prosinca velika stijena je zapriječila put Magnusu. On se obratio za pomoć Bogorodici. Kamen je maknut te  i otvoren put. Redovnik je stigao na cilj i podigao ćeliju u kojoj se  častio  Gospin Kip. Tako je mjesto dobilo ime Mariazell.  Ovdje se desilo čudo kada su ovdje ozdravili grof Henrik iz Moravske i njegova žena, a u zahvalu ovdje izgradiše kapelicu. Ugarski kralj Ljudevit I. izvojevao je veliku pobjedu nad mnogo jačom turskom vojskom, jer se ovdje zavjetovao Majci Božjoj i prije bitke objesio Gospin lik sebi na prsa. Mariji u zahvalu ovdje je izgradio kapelicu. Kroz vjekove su mnogi ljudi, bježeći pred ratnim i drugim nevoljama, u Mariazellu tražili spas i utjehu. Mariazell je najveće marijansko svetište u Austriji, gdje je kroz vjekove bilo mnogo obraćenja i čudesnih ozdravljenja. Gospin kip u Mariazellu nosi naslov Velika Majka Austrije.