Hodočašće u Karlovac, Krašić i Mariju Bistricu

Ne znam što je bilo presudno al rijetko kad sam imao toliko interesa i upita kao za ovo hodočašće. Možda je i moja krivica da nisam češće ili zanimljivije nešto ponudio, no kako god bilo iznimno sam radostan zbog velikog odaziva naših župljana (a i drugih). Ukupno nas 140 uputilo se 14. listopada najprije put Karlovca i Nacionalnog svetišta sv. Josipa. Uz svečani doček zvonjavom zvona i blagoslovom rektora svetišta mons. Antuna Sentea, započeli smo  s malim povijesnim i kulturnim uvodom a onda nastavili sa pobožnošću sv. Josipu. U 11 sati smo slavili svetu misu na kojoj su nam se još pridružili grupa vjernika iz Splita, te grupa hodočasnika iz Tuhlja sa svojim župnikom vlč. Dragutinom Šengulom. Svetu misu sam predslavio ja a lijepu propovijed nam je dao mons. Sente.

Nakon toga slijedio je obilan ručak nakon kojeg smo mogli izdržati kratko putovanje do Krašića. Tamo nas je dočekao župnik vlč. Dragutin Kučan i ljubazno nam ukratko približio kako samu crkvu Presvetog Trojstva, još više lik bl. Alojzija Stepinca. Nakon tga smo se razgledali sobe u kojem je blaženi Alojzije provodio dane kućnog pritvora te dvorište sa lijepom kalvarijom.

U sumrak smo već (tek) stigli do Marije Bistrice. Svetište svima već znano a uvijek tako rado iznova posjećivano. Krunica; ophod; osobna pobožnost; suvenir; kava ili gvirc… i lagano doma.

Bogu hvala na jednostavnom a ipak u mnogome sadržajnom i lijepom danu.

(p.s. ako imate zanimljivih fotografija pošaljite nam da ih objavimo)

fra Vitomir